Vyřazené, ale ne k ničemu

Jak se staré tácy mění v designové lavičky a koše

Co dělat s plastovými tácy, když už jsou rozbité, odřené a skončily by v odpadu? My jsme se rozhodli dát jim druhou šanci a vyrobit z nich lavičky a odpadkové koše s přírodními motivy, které stojí u našich restaurací.

Co kus, to originál

Vizuální podobu každého koše a lavičky si vzali na starost ilustrátoři ze studia DRAWetc. Karel Cettl, Matěj Špatenka, Troy a Vladimír Strejček. Vznikla tak jedinečná série 4 krásných designů.

“Vdechnout jim nový život…”

“Vyřazené tácy jsme se rozhodli znovu použít, vdechnout jim nový život a vyrobit z nich originální lavičky a koše. Nevznikl tak odpad, naopak jsme vytvořili něco smysluplného, co budou moci využívat nejen naši zákazníci v okolí restaurací, ale také lidé jinde ve veřejném prostoru.”

Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace společnosti McDonald's pro Českou republiku a Slovensko

“Úsměv na rtech…”

“Zpracování lavičky pro mne bylo výzvou. Nikdy jsem na takovýto formát nekreslil a technologické zpracování je ojedinělé. Mám k přírodě velmi kladný vztah. Přírodní motivy jsou téměř ve všem, co vytvářím. Snažil jsem se příjemnost a dobrý pocit z přírody do výtvarného řešení otisknout. Budu rád, když má lavička někomu vykouzlí třeba jen dobrý pocit nebo úsměv na rtech.”

Karel Cettl, umělec ilustrátorského ateliéru DRAWetc.

“Tenhle projekt byl pro mě výzvou…”

“Tenhle projekt byl pro mě výzvou jak z hlediska vymyšlení kreativní ideje, tak realizace, a to kvůli netradičnímu formátu lavičky. Výsledek vyšel skvěle a jsem moc rád, že jsem se mohl do této akce zapojit.”

Matěj Špatenka, umělec ilustrátorského ateliéru DRAWetc.

“Tenhle projekt byl pro mě výzvou…”

“Spolupráce na tomto projektu byla výzva a zároveň příležitost nechat někde veřejně svoji stopu. Budu ráda, když to udělá někomu radost.”

Troy, umělkyně ilustrátorského ateliéru DRAWetc.

“McDonald's mě baví tím, jak dělá věci jinak…”

“Konečně jsem v přírodě zanechal kus sebe, což snad udělá radost všem, kdo půjdou okolo. McDonald's mě baví tím, jak dělá věci jinak, funkčně, a přitom myslí nejenom na přírodu, ale i na to, aby to dobře vypadalo.”

Vladimír Strejček, zakladatel studia DRAWetc.

Snižujeme množství odpadu

Každá lavička je vyrobena ze stovky táců, které dohromady váží přibližně 50 kilo, na jeden koš připadlo asi 25 kg táců. Vše drží pohromadě díky speciální směsi. Tu, stejně jako celé technologické řešení, poskytla slovenská firma TOPlast.

Každý rok méně plastu

Projekt přeměny vyřazených táců na lavičky a koše je dalším krokem v naší snaze o šetrnější a udržitelnější přístup. Díky postupným dílčím změnám, jako jsou úpravy našich obalů nebo používání rPET lahví, se nám daří ročně předejít vzniku více než 100 tun plastového odpadu. Na podzim 2022 jsme otevřeli i první udržitelnější restauraci McDonald's v Česku.

Další projekty

Přihlášení k odběru newsletteru