BIODIVERZITA aneb i malé kroky jsou kroky

Víme, že udržitelnost a šetrný přístup k planetě Zemi je pro naši budoucnost klíčový, proto se tématu dlouhodobě věnujeme a činíme konkrétní kroky pro zlepšení stavu české krajiny. Zároveň se také snažíme podporovat biodiverzitu v okolí našich restaurací tak, abychom poskytli útočiště rozmanitým živočišným druhům. Navázali jsme spolupráci s odborníky, s ornitoložkou a entomologem, a realizovali jsme dva speciální projekty.

Ptačí budky u McDonald's

Na začátku léta jsme do okolí několika našich restaurací umístili ptačí budky, které kromě unikátního designu nabídnou, a to je důležitější, nový domov ptačím rodinám. Obecně totiž ubývá starých stromů, které jsou pro hnízdění ptáků vhodné, a právě ptačí budky jsou jejich ideální náhradou. Skýtají bezpečí hnízdícím ptákům a ochranu před predátory i nepříznivým počasí. V rámci výroby i umístění budek jsme spolupracovali s ornitoložkou Kateřinou Ševčíkovou, a tímto zdánlivě malým krokem podporujeme lokální populaci ptáků v regionu.

Protože sýkorka a špaček

„Ptačí budky mohou ptákům do jisté míry kompenzovat úbytek hnízdních příležitostí ve stromových dutinách. Pokud se nám do budky na zahradě nastěhuje třeba sýkora, stane se důležitým prvkem také při biologické ochraně rostlin. Ptáci jsou pomocníci, jsou spolehlivou složkou v boji s hmyzem a škůdci, chrání zahradní kultury. Lépe tedy na zahradě vyvěsit budku než používat chemické postřiky. “

Kateřina Ševčíková, ornitoložka z Moravského ornitologického spolku.

Hotely pro nejmenší

Pozornost si zaslouží i ten nejmenší živý tvor. Ve spolupráci s Wooden.Land jsme proto vytvořili hmyzí hotely, které poskytují hnízdní příležitosti mnoha druhům samotářských včel a vos a zimoviště širokému spektru hmyzích druhů. V dutinách hnízdící samotářské včely jsou významní opylovači mnoha druhů rostlin, zatímco samotářské vosy a kutilky mohou lovit různé škůdce a pomáhají tak udržet rovnováhu v přírodě. Hmyzí hotely zvyšují nabídku hnízdních dutin, které mohou být v člověkem pozměněné krajině méně dostupné. Interiér hotelů jsme vybavili převážně z vlastních zásob, skvěle posloužily naše dřevěné příbory i papírová brčka, která v našich restauracích používáme na místo plastových, čímž ročně předejdeme spotřebně 53 tun plastu.

Vytvořte si svůj vlastní hmyzí hotel!

Celý návod stáhnete zde.

Další projekty

Přihlášení k odběru newsletteru