Protože i hmyz potřebuje bydlet

20. říjen 2021

Hmyz je pro naši planetu životně důležitý, a i když třeba mezi fanoušky obyvatel říše brouků nepatříte, přesto jim můžete snadno pomoci a tím pomoci i Zemi. Nebojte, neznamená to, že byste doma měli mít v každém koutě deset pavouků. V okolí mnoha restaurací McDonald's teď najdete malé hmyzí hotely. Podobné domečky si můžete jednoduše postavit i vy a pak je umístit na zahradu nebo třeba na strom před panelák. Tak jdeme na to?

Bez hmyzu ani ránu

Proč je vlastně hmyz tak nepostradatelný? Těch důvodů je spousta. Především pomáhá s opylováním, takže kromě toho, že díky němu na jaře krásně rozkvétají louky, je zásadní i pro úrodu. Je to tak, bez hmyzu byste si zkrátka nemohli dát ani legendární hranolky. Hmyz ale pomáhá i s rozkládáním spadaných stromů a vůbec dalšího rostlinného i živočišného odpadu. Je zkrátka alfou a omegou našeho ekosystému. A přitom právě člověk je pro hmyz největším nepřítelem a každý rok kvůli industriální společnosti vyhynou tisíce jeho druhů. Řešení tohoto problému spočívá hlavně na vládách a velkých korporacích, ale svou troškou do mlýna můžete přispět i vy.

Hotel U Mekáče

V rámci kampaně Naše protože teď umisťujeme hmyzí hotely v blízkosti svých restaurací společnost McDonald's. Hmyz totiž potřebujeme i ve městě, ale právě tam se mu často žije nejhůř a ideálním pomocníkem při řešení tohoto problému jsou právě hmyzí domečky. Ty mohou být malé i velké, na velikosti nezáleží, a lze je umístit prakticky kamkoli. Přitom si můžete být jisti, že si tam broučci najdou cestu. No, a právě takový domeček můžete hravě postavit sami, s kamarády nebo rodiči. Inspirovat se můžete právě hotely U Mekáče, ale jak bude nakonec váš hmyzí domeček vypadat, to je čistě na vás.

Otevřete si hmyzí hotel!

Hmyzí domečky si můžete koupit už hotové v supermarketech nebo třeba obchodech s potřebami pro zahrádkáře a stavitele. Mnohem větší zábava ale bude, když se do stavění pustíte sami! Nebojte se, nemusíte být vyučeni na truhláře. Bude stačit jen odhodlání a trocha materiálu, který ani nemusíte kupovat. Využít lze zbytky starých prken, bedýnek od ovoce nebo dutých polínek a jako výplň pak větvičky, šišky nebo silnější stébla alias “brčka”, která najdete v parku nebo v lese za městem. V McDonald’s použili jako výplň i svá papírová brčka a dřevěné příbory, kterými v minulosti nahradili plastové, čímž ročně šetří 53 tun plastu. Myslete ale na to, že hmyzu bude dobře hlavně domečku z přírodních materiálů. Klidně postavte maličký domeček, který vyplníte jen šiškami nebo dutými stébly, nebo naopak velké sídlo, které rozdělíte na jednotlivé chlívečky, z nichž každý vybavíte trochu jinak. Přes přední část domečku dejte síťku z drátového pletiva, zabráníte tak tomu, aby obyvatele vašeho hotelu požírali jiní tvorové přímo na pokoji. Až bude hotel v provozu nijak přehnaně ho nečistěte a ani v zimě ničím nešťouchejte do děr. Mohli byste vyrušit brouky nebo motýli ze zimního spánku. Dbejte také na to, aby byli obyvatelé vašeho hotelu chráněni před větrem a deštěm, nezapomeňte proto na nepromokavou stříšku, která bude alespoň lehce konstrukci stavby přesahovat.

Více informací a přesný návod na výrobu naleznete na https://www.mcdonalds.cz/odpovednost-a-suroviny/bio-diverzita-projekt/.

Přihlášení k odběru newsletteru