Milovaná Sýrová sezóna v McDonald's je tu! 5 zajímavostí o sýru i cheeseburgeru

9. listopad 2020

Jaký je nejoblíbenější burger Čechů? Odpověď je jednoznačná, jde právě o ten se sýrem, cheeseburger. Právě proto je v McDonald's nejpopulárnější sezónní nabídkou Sýrová sezóna. A my pro vás máme skvělou zprávu: právě odstartovala!

Těšit se můžete třeba na milovaný Cheese King s eidamem nebo hermelínem, fantastický Swiss King s ementálem a bramborovou placičkou nebo na Cheese King Grill Naked, což je specialita s grilovaným hovězím masem a hermelínem, kterou si vychutnáte i bez housky. Abychom vám aspoň trochu zkrátili čas, než si pro svého prvního oblíbence ze Sýrové sezóny zajedete nebosi ho objednáte přes McDelivery, přinášíme vám pět zajímavostí o historii i současnosti sýrů v burgerech. Mimo jiné se dozvíte, kdo za tímto objevem stojí, i jaký je vůbec nejpopulárnější sýr, který se do cheeseburgerů přidává.

Šestnáctiletý vynálezce

Podle celé řady odborníků na historii stravování vděčíme za sýr v burgeru teprve šestnáctiletému Lionelu Steinbergerovi. Ten ho na masovou placičku poprvé přidal v roce 1924 v bistru svého tatínka Rite Spot ve městě Pasadena v Kalifornii. Jeho vynález mu zachutnal, a protože na to měl stejný názor i táta, rozhodli se cheeseburger přidat do nabídky. V kalifornském sendvičovém bistru se ale ještě nejmenoval cheeseburger, ale sýrový hamburger.

Cheeseburger z Kentucky

Slovo „cheeseburger“ vzniklo o rovnou dekádu později v roce 1934. Svůj burger se sýrem tak pojmenovali v restauraci Kaeliln v kentuckém Louisville. Majitel podniku Charles Kaelin se poté začal označovat coby vynálezce cheeseburgeru a přidání sýra zdůvodnil snahou vylepšit klasiku novou, svěží příchutí. I přesto to byl ale třetí Američan Louis Ballast z drive-inu Humpty Dumpty, kdo si o rok později nechal na cheeseburger registrovat ochrannou známku.

Americká klasika i něco pro fajnšmekry

Ve Spojených státech nedají v cheeseburgeru dopustit na klasický americký sýr, který najdete i v McDonald's. Jde vlastně o u nás dobře známý tavený sýr, zabalený po jednotlivých plátcích ve fólii. Do cheeseburgerů se ale postupem času začaly přidávat i další druhy sýra. Velmi populární je britský čedar, v burgeru ale můžete najít také nizozemskou goudu, švýcarský aromatický gruyere anebo dokonce sýr s bílou nebo modrou plísní.

Sýry miluje celý svět

Sýrová sezóna u McDonald's je u nás bez diskuze nejpopulárnější sezónní nabídkou, sýry ale zbožňuje celý svět. Sýrovým králem je Spicy Paneer Wrap, který si můžete objednat v Indii. Uvnitř je osmažený sýr, podobný např. halloumi, nechybí klasický americký sýr, rajče, salát i červená cibulka. V Hong-Kongu zase nechyběl v nabídce toast se slaninou, kolínky a spoustou rozpuštěného sýra a v Itálii? si McDonald's pro zákazníky přichystal pizza taštičku s rajčaty a mozzarellou. Na sýr nezapomínají ani v Kanadě s jejich národním jídlem s názvem poutine. Jde o hranolky se silnou masovou šťávou, kde jsou třešničkou na dortu právě kousky sýra. A když zamíříte na Filipíny, na snídani si tu můžete objednat sendvič s vaječnou omeletou s opravdu štědrou dávkou této rozteklé delikatesy.

Sýrová sezóna: od hermelínu po ementál

Speciální sýrové delikatesy na vás samozřejmě čekají i v rámci Sýrové sezóny u McDonald's u nás v České republice. Milovaný Cheese King si lze objednat ve variantě se smaženým eidamem, ale i s grilovaným hermelínem. Sýr s bílou plísní je pro vás připraven také v Cheese King Grill Naked, což je hermelínový krasavec, kterého si vychutnáte i bez housky. Mezi sýrovými superstar nechybí Swiss King s ementálem a smaženou bramborovou placičkou, všemi Čechy milovaný Smažák nebo Hermelínky, smažené hermelínové kousky s brusinkovou omáčkou. A skvělá zpráva také je, že sýrové delikatesy pro McDonald's dodává společnost Savencia Fromage & Dairy, která pochází z České republiky.

Cheese King nebo Swiss King?

Co na vás v rámci letošní Sýrové sezóny čeká, už víte, jaké dobroty na vás kromě sýra v jednotlivých burgerech čekají, si můžete prostudovat na tomto odkazu. Burgery pro fajnšmekry ze sýrové sezóny navíc mohou dorazit až k vám domů v rámci služby McDelivery. Ta je díky službám Dáme jídlo, Wolt a Bolt dostupná téměř po celé republice. Víc informací o McDelivery najdete zase tady.

Přihlášení k odběru newsletteru