McDonald's přemýšlí ekologicky. Chce omezit plastový odpad až o 70 tun ročně

30. květen 2019

Praha, 30. května 2019 – Jeden z největších fastfoodových řetězců na světě McDonald's podniká kroky k tomu, aby omezil plastové odpady. Díky ekologičtějším variantám obalů už teď ročně v České republice ušetří téměř 43 tun plastu. Ani to však společnosti McDonald's nestačí a podíl recyklovatelných obalů bude nadále zvyšovat.

Společnost McDonald's v loňském roce vyhlásila sérií závazků, kterými chce snižovat dopad svého podnikání na životní prostředí. McDonald's si je vědom, že změna v tak rozsáhlém globálním dodavatelském řetězci může mít významný dopad na planetu a chce své velikosti a vlivu využít. Zároveň by rád šel příkladem a motivoval k podobným činům ostatní velké hráče. Globální závazky zaměřené na životní prostředí se týkají produkce obalů a jejich následného třídění a využití. Do roku 2025 hodlá McDonald's 100 % obalů, ve kterých prodává své produkty zákazníkům, mít z obnovitelných, recyklovaných nebo certifikovaných materiálů.

Dále chce do roku 2025 McDonald's zajistit, aby se ve 100 % jeho restaurací třídil odpad z obalů po zákaznících a posílal se na další využití a pevně doufá v rychlý rozvoj infrastruktury recyklačních linek či spaloven, které jsou k naplnění tohoto cíle klíčové.

V tuto chvíli má americká společnost v Česku přes 80 % svých obalů na jídlo vyrobených z papíru. Zároveň McDonald's  podniká několik kroků, které objem vyprodukovaných plastových obalů ještě sníží – nahradí je obaly papírovými. I proto momentálně testuje papírová brčka místo plastových a od 1. června začne prodávat zmrzlinu McFlurry v novém kelímku.

Za nynějšími kroky, kdy chce společnost omezit plastové obaly, ale i dopady výroby obalů na životní prostředí, nestojí jakási nárazová vlna ekologických opatření. Naopak se jedná o dlouhodobou strategii firmy, která započala v roce 1993, kdy McDonald's navázal partnerství s organizací na ochranu životního prostředí Environmental Defense Fund.

„Recyklace a ekologické smýšlení jsou dnes oblíbená témata pro většinu firem. Málokdo ale může říct, že své odpady recykluje již 27 let, z čehož posledních 19 let třídíme i za naše zákazníky. Už 1. června 2000 jsme ve všech českých restauracích zavedli třídící místnosti, kde veškeré obaly od jídla, které zákazníci odloží na tácech do sběrných vozíků, poctivě roztřídíme a následně posíláme na další zpracování,“ říká tisková mluvčí franšízového řetězce McDonald's Zuzana Svobodová a dodává: „V loňském roce jsme k materiálovému nebo energetickému využití poslali 88% vysbíraných obalů v restauracích. Samozřejmostí je recyklace i všech dodavatelských obalů.“

McFlurry bez plastového víčka a testování papírových brček

Nejnovější změnou, která omezí množství plastových obalů, je nový kelímek pro oblíbenou zmrzlinu McFlurry. Zmrzlina se bude od 1. června prodávat v papírovém kelímku bez plastového víčka a s lehčí plastovou lžičkou. Tím McDonald's v České republice ušetří 11,5 tun plastu ročně. V závěru loňského roku řetězec v Česku přešel z plastových kelímků na papírové u džusů a šejků. Tím ročně předejde produkci 42,8 tun plastových obalů.

Plastová brčka jsou v poslední době veřejným nepřítelem číslo 1. U řady kaváren a restaurací dnes najdeme pouze papírová nebo kovová brčka a i takový kolos, jakým je McDonald's, podnikl poměrně razantní krok. „V současnosti testujeme papírová brčka, která mohou nahradit ta plastová. Hlavním důvodem, proč jsme s touto změnou přišli až teď, je náročný proces výběru dodavatele. Záleží nám na tom, v jakých podmínkách se brčka vyrábí, zdali suroviny pro jejich výrobu pocházejí z udržitelného zdroje, zda lidé, kteří je vyrábí, mají důstojné pracovní podmínky a zároveň zda je nás dodavatel schopen zásobovat ve velkém množství, v prvotřídní kvalitě a konzistentně v čase. Díky všem těmto požadavkům pak nemůžeme reagovat stejně rychle jako například malá kavárna,“ popisuje manažer řízení jakosti a bezpečnosti potravin v McDonald's Vít Grec. Od letošního jara tak mohou zákazníci ve dvaceti vybraných restauracích otestovat papírová brčka ve studených nápojích a v šejcích. V momentě, kdy by kompletně nahradili plastovou variantu, omezí český McDonald's produkci plastů ročně zhruba o 15,1 tun plastu. Všechny zmiňované kroky tak povedou k úspoře téměř 70 tun plastového odpadu za rok.

 

Kontakt pro média

Zuzana Svobodová

PR/Communications Director

McDonald's ČR/SR

Tel.: +420 222 007 350

E-mail: zuzana.svobodova@cz.mcd.com

Přihlášení k odběru newsletteru