Krutá inflace, co si ještě dnes pořídíme za 100 Kč? Máme pro vás tip!

1. červenec 2022

Extrémní zdražování, které nemá v České republice obdoby – tuto větu už slyšel určitě každý z vás. Pamatujete si ještě, co vše jste si mohli koupit za stokorunu, například před více než třiceti lety? A ačkoliv Čechům peněz v peněženkách stále pomyslně ubývá, ochota pomoci druhým, a obzvláště dětem, na to naštěstí nemá vliv. Stokoruna má v tomto směru stále velkou váhu. 

V dubnu 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem v roce 2021. Začínáme tak více přemýšlet nad tím, jakou hodnotu mají vlastně naše peníze. Nikoho asi nepřekvapí, že za stejnou částku si v minulých letech mohl pořídit mnohem více. 

Dříve není dnes a za stovku si nekopíte ani dvě másla

Stokoruna měla v minulosti zcela jinou váhu. V roce 1989 jste si za 100 Kč pořídili například 10 kostek másla, dnes už vám stačí sotva na dvě. K tomu jste za 100 Kč mohli přidat 50 litrů mléka, při dnešních cenách si z obchodu odnesete zhruba 5 lahví, které čtyřčlenné rodině vystačí stěží na pár dní. Jinak tomu není ani u pečiva. Za dob komunismu bychom za 100 Kč pořídili 24 bochníků chleba – to by vystačilo na velkou táborovou snídani pro 480 dětí. V současné době byste udělali snídani asi šedesáti dětem. Milovníci rohlíků si také museli časem zvyknout na stále zvyšující se cenu za kus. Kdysi jsme koupili za „stovku“ celkem 333 rohlíků! To by průměrné rodině vystačilo na měsíc. V roce 2022 vám rohlíky za 100 Kč sní průměrná rodina za prodloužený víkend. Vyznavači tabákových výrobků musí s postupem času sáhnout stále hlouběji do kapsy. V roce 1989 stála krabička oblíbených Spart pouze 14 Kčs – dnes za ně v trafice utratíte 131 Kč. Stokoruna vám tedy nevystačí ani na jednu.

Ke kadeřníkovi nebo do kina? Ceny se zvedly v průměru na desetinásobek!

Návštěva pánského kadeřnictví vyšla muže v roce 1989 na celých 7 Kčs. Při průměrném platu 3000 Kč tak mohli muži navštívit tehdejšího holiče celkem 428krát. Pokud by si schoval tehdejší stokorunu pouze na tuto aktivitu, vystačila by mu při návštěvě každý měsíc na celý rok! Dnešní muži to mají o poznání těžší. Moderní muž sleduje trendy a navštěvuje oblíbené Barber shopy a nechává se hýčkat. Dnešní stokoruna mu bohužel nestačí ani na pozdrav, a tak musí z peněženky často vytáhnout i deseti násobek. 

Na rande za stovku? Proč ne! 

V dobách minulých stačila jedna zelená papírová bankovka na celkem hezké rande. Lístek do kina stál 10 Kčs k tomu něco dobrého cestou z tehdejších jídelen. Pro dva to vyšlo také na zhruba 10 Kčs, a to včetně pití, a pohodlně zbylo i na taxi, kytku a třeba bonbóny. Nutno podotknout, že průměrná mzda byla tehdy zhruba 3 000 Kčs. 

Co nejlepšího koupit za stovku v dnešní době? Co třeba dobrý skutek

Možná si skepticky říkáte, že v dnešní době nemá stokoruna žádnou váhu. Opak je ale pravdou a dokážete s ní velké věci.  Například si za ni můžete koupit známou samolepku ve tvaru ručičky a podpořit tak Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Ručičky si můžete dokoupit k porci jídla přímo v restauracích McDonald´s, objednat na McDrive nebo také přes online platformu Dáme jídlo a Bolt Food. Místo toho, abyste tak zaplatili spropitné, tak stejnou částkou můžete věnovat na realizaci vůbec prvního Domu Ronalda McDonalda. Ten se právě staví ve Fakultní nemocnici Motol a po svém dokončení bude zdarma nabízet ubytování rodinám dlouhodobě a vážně nemocných dětí. Cena klasických žlutých ručiček je v letošním roce 25 Kč. Nově si můžete zakoupit i originální prémiovou samolepku za 99 Kč a pomoci tím dokončit stavbu tohoto unikátního domu, který v budoucnu pomůže stovkám rodin v jejich nelehké životní situaci. 

Dům Ronalda McDonalda

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities. V České republice byl nadační fond založen v roce 2002 a jeho posláním je pomáhat rodinám dětí se závažným dlouhodobým onemocněním. Cílem je umožnit vážně nemocným dětem špičkovou lékařskou péči a jejich rodinám nabídnout podporu. Proto poskytuje bezplatné ubytování rodičů v nemocnici a už brzy jim nabídne také ubytování v prvním českém Domě Ronalda McDonalda, jehož stavbu v areálu největší české dětské nemocnice v pražském Motole pomalu dokončuje. Dům by měl být pro rodiny otevřen koncem letošního roku.  

 

Přihlášení k odběru newsletteru