Na cestě k budoucnosti bez plastu

Proč již neposkytujete zákazníkům plastová víčka na nápoje při konzumaci v restauraci?

Ve společnosti McDonald's se neustále snažíme eliminovat plasty v našich obalech, a proto jsme začali podávat všechny studené a teplé nápoje ke konzumaci v restauraci bez původních plastových víček. Jsme si vědomi, že tato změna může být zpočátku nepříjemná, ale doufáme, že si naši zákazníci na tuto novinku brzy zvyknou a budou s námi spolupracovat na snižování naší společné klimatické stopy. Tato změna může mít velký přínos i pro nás. Děkujeme vám, že jste v tom s námi.

Mohu ke svému nápoji dostat brčko?

Při servírování či vyzvednutí objednávky, můžete požádat zaměstnance, aby vám poskytl papírové brčko. Aktivně ho k nápojům (mimo Shake) nevydáváme, abychom snížili spotřebu a eliminovali odpad.

Co když svůj nápoj nedopiji na místě a budu si chtít zbytek odnést s sebou?

Pokud si nedopitý nápoj chcete vzít s sebou, můžete požádat naše zaměstnance o víčko, které vám rádi poskytnou. Chápeme, že úplná eliminace víček není zcela možná, když potřebujete s nápojem manipulovat mimo naše restaurace.

Jak vydáváte nápoje pro objednávky s sebou?

Pro zajištění bezpečného přenosu vydáváme nápoje i nadále s víčky. Studené nápoje vydáváme uzavřené víčky z lisovaných papírových vláken, horké nápoje nadále vydáváme s plastovými víčky, protože pro tento typ zatím nemáme vhodnou alternativu. Pokud obdržíte balení s jakýmkoli typem víčka, vždy zkontrolujte, zda je víčko správně nasazeno a utěsněno. Všechny naše obaly a víčka jsou testovány a navrženy tak, aby maximálně vyhovovaly nejen své ochranné funkci.

Proč nadále používáte plastová víčka pro objednávky s sebou?

Uvědomujeme si, že při manipulaci s větším množstvím nápojů je použití víčka nezbytné, protože eliminuje riziko rozlití nápoje při transportu. Plastová víčka nadále používáme pouze při předávání horkých nápojů, protože zatím nemáme vhodnou alternativu pro tento typ uzávěru a pro McDelivery, kdy jsou objednávky transportovány rozvozovou službou. V budoucnu bude tento přístup sjednocen.

Má tato změna vůbec nějaký smysl, pokud se plastová víčka budou nadále používat pro objednávky s sebou?

Ano, i tato zdánlivě malá změna má obrovský pozitivní dopad. Téměř polovinu našich objednávek tvoří objednávky konzumované v našich restauracích, což znamená, že touto změnou můžeme společně snížit významné množství plastového odpadu. Plastová víčka se používají pouze u horkých nápojů vydávaných s sebou, studené nápoje se vydávají uzavřené víčky z lisovaných papírových vláken.

Co se stane, když si objednám jídlo s sebou a spotřebuji ho v restauraci? Bude objednaný nápoj uzavřen víčkem?

Přestože se snažíme naše zákazníky podporovat v zodpovědném výběru objednávek, není možné kontrolovat každý způsob konzumace. Proto bychom vás také chtěli požádat, abyste se společně s námi pokusili alespoň o minimální snížení svého pohodlí vyměnit za šetrnější přístup k životnímu prostředí. Pokud se rozhodnete vzít si svůj nápoj s sebou poté, co jste dojedli na místě, náš personál vám rád poskytne víčko určené k odnesení mimo restauraci.

Pokud deklarujete tento udržitelný přístup, proč nezačít podávat nápoje ve skle?

Náš cíl je jasný – eliminovat co nejvíce odpadu a snížit emise. Postupně upravujeme naše procesy a hledáme udržitelnější alternativy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Žádnou změnu však nelze provést ze dne na den. Jakékoli návrhy na zlepšení můžete zasílat na adresu pripominky@cz.mcd.com.

Je zavedení této nové obalové politiky plošné?

Ano. Po úspěšném testování našich obalů ve vybraných restauracích a také na základě zkušeností z ostatních zemí EU jsme se rozhodli zavést změnu v používání a eliminaci plastových víček ve všech českých restauracích McDonald's.

Je zavedení této nové obalové politiky přímou reakcí na zákon o jednorázových plastových obalech?

V rámci našeho podnikání se o eliminaci plastů v obalech snažíme dlouhodobě, v roce 2019 jsme také zahájili rozsáhlý program udržitelnosti. Mnoho plastů jsme nahradili udržitelnějšími materiály – papírovými kelímky, papírovými brčky, dřevěnými příbory. Pro více informací se můžete obrátit na naše komunikační oddělení na adrese press@cz.mcd.com.

Z jakého konkrétního materiálu jsou vyrobena papírová víčka?

Papírová víčka jsou vyrobena z lisovaného papírového vlákna.

Jak správně třídit papírová víčka? Jsou víčka recyklovatelná?

Neznečištěná papírová víčka patří do kontejneru s označením papír. Správným tříděním a následnou recyklací dojde k opětovnému využití plnohodnotného materiálu. Použité znečištěné obaly (víčka od kávy) by se měly třídit do směsného odpadu.

Lze papírová víčka kompostovat?

Nová papírová víčka jsou kompostovatelná.

Začnou i restaurace McDonald's v CZ používat omyvatelné obaly, které se používají v restauracích ve Francii?

V tuto chvíli považujeme za předčasné hodnotit nejen výsledky současných testů, ale i naše další kroky, kterými chceme přispět k udržitelnosti našich obalů. V nejbližší době nebudeme v našich restauracích zavádět opakovaně použitelné nebo omyvatelné obaly. V současné době probíhají testy v několika zemích.

Věříme, že i tyto zdánlivě malé změny mají velký pozitivní dopad na životní prostředí. Děkujeme, že s námi spolupracujete na snižování naší společné klimatické stopy.

Své další dotazy zasílejte na adresu pripominky@cz.mcd.com.

Přihlášení k odběru newsletteru