Z českých restaurací McDonald's mizí další obaly a plasty

15. leden 2024

McDonald's pokračuje ve své snaze eliminovat plasty při servisu jídla a nápojů. Zákaznici proto ode dneška dostanou při konzumaci v restauraci nápoje bez víčka. Stále si o něj však mohou požádat. Oproti dřívějšku ale nepůjde o plastová, ale papírová víčka z lisovaného vlákna. Nová pravidla přinesou úsporu zhruba 84 tun plastu ročně.

Od 15. ledna budou zákazníkům McDonald's servírovány teplé i studené nápoje při konzumaci v restauracích bez víček. Společnost tak pokračuje ve své snaze eliminovat odpady, a do roku 2025 plánuje nahradit všechny plastové obaly za obnovitelné, recyklované nebo certifikované materiály. Ty budou dále tříděny a zpracovány. Zákazníkům však zůstává možnost volby, jak vysvětluje Impact Director McDonald's Tomáš Myler: „Věřím, že naším zákazníkům záleží na planetě tak jako nám. V případě odnosu nápojů z restaurace jim ale víčko nebo brčko rádi poskytneme. V případě studeného pití to budou papírové materiály, u teplých zatím stále plastové, přesto už teď hledáme vhodné alternativy. Situace se v tuto chvíli nemění u McDelivery, nicméně i při rozvozu chceme do budoucna přistoupit k více environmentálně odpovědnému řešení.“ 

V případě objednávky s sebou jsou teplé nápoje nadále podávány s plastovým víčkem, studené nápoje s víčkem z lisovaného papírového vlákna. Změna se netýká služby McDelivery z důvodu bezpečné manipulaci při transportu. Zákazníci tak budou při rozvozu nadále dostávat nápoje s plastovým víčkem. Přesto toto opatření přinese úsporu plastů v řádech 84 tun ročně, o 30 % pak klesne spotřeba tohoto obalového materiálu.

Má to smysl

Zdánlivě malý krok je součástí dlouhodobé strategie společnosti, která má za cíl odstranit z restaurací jednorázové plastové materiály. Prvním zásadnějším krokem bylo nahrazení plastových brček papírovými, následovala výměna plastových příborů za dřevěné. Plast zmizel i z kelímků na studené nápoje a shaky nebo třeba krabiček na saláty. Od roku 2022 prodává McDonald's pramenitou vodu Rajec výhradně v rPET obalech, již o rok dříve zahájil přechod na ekologické varianty hraček z populárního Happy Mealu. Všemi těmito kroky dosáhla společnost úspory zhruba stovek tun jednorázového plastu ročně.

McDonald's zavádí novinky v oblasti udržitelnosti celosvětově bez ohledu na aktuálně přijímanou legislativu. Od roku 2000 v českých restauracích například třídí všechny obalové materiály, olej z fritéz je využíván v rámci druhotného zpracování a biologicky rozložitelný odpad je zpracováván v kompostárnách nebo bioplynových stanicích. Po celém světě je v provozu zhruba 40 tis. restaurací, které denně obslouží téměř 70 mil. lidí.

Přihlášení k odběru newsletteru