Pravda o brčkách v McDonald's? Hledáme variantu, která bude nejšetrnější

19. srpen 2019

Plastová brčka a jejich ekologičtější varianty jsou velkým tématem médií a veřejnosti. Řada kaváren, restaurací a barů nabízí svým zákazníkům různorodé alternativy, ať už brčka z kovu, skla, těstovin či slámy. McDonald's přemýšlí ekologicky v dlouhodobém horizontu, a proto nyní v Česku testuje brčka z papíru. Kolem nich se ale vyrojilo několik mýtů, právě kvůli tomu přinášíme základní fakta a důležité údaje o brčkách.

 

Nerecyklovatelná alternativa? 

Papírová brčka, která můžete najít v McDonald's, jsou vyrobená z obnovitelných zdrojů, v duchu udržitelného zemědělství a jsou i za vhodných podmínek dále recyklovatelná. Konkrétně jsou vyrobená z neimpregnovaného papíru. Každá země má jiné možnosti dalšího zpracování, což je dáno infrastrukturou, počtem spaloven a zpracovatelských firem. Papírová brčka jdou na materiálové nebo energetické využití.

Co se týče plastových brček, ta jsou v České republice zhruba ze třetiny materiálově recyklována a zbytek se energeticky využívá, tedy spálí za vzniku elektřiny a tepla.

 

Jak je to s testem v Česku?

V českých restauracích probíhá od letošního dubna test papírových brček. Ten má za cíl nejen získat zpětnou vazbu od zákazníků, ale také najít optimální řešení pro nakládání s použitými brčky. „Na základě výsledků tohoto testu se budeme rozhodovat o jejich celonárodním zavedení,“ komentuje Zuzana Svobodová, ředitelka PR a komunikace McDonald's. V testovacích restauracích naši zaměstnanci papírová brčka třídí podle míry znečištění buď do papírového odpadu k recyklaci, nebo do odpadu k energetickému využití.

Papírová brčka pro nás nejsou finálním řešením. Náš globální tým McDonald's vyvíjí komplexní řešení, při kterém zákazníci nebudou brčka potřebovat. Tato alternativa navíc zaručí bezpečnou manipulaci s nápojem jak pro naše zákazníky, tak pro naše zaměstnance.

 

Kolik plastu můžeme ušetřit? 

Už nyní máme přes 80 % našich obalů na jídlo vyrobených z papíru. To nám však nestačí a tento poměr nadále zvyšujeme. Na konci loňského roku jsme přešli u džusů a šejků z plastových kelímků na papírové, tím ročně předejdeme produkci 42,8 tun plastových obalů. V červnu jsme rovněž začali prodávat zmrzlinu McFlurry v novém papírovém kelímku bez plastového víčka a s lehčí plastovou lžičkou, tím ušetříme ročně zhruba 11,5 tun plastu. Při případném plošném nahrazení plastových brček za papírová bychom k tomu výčtu mohli přidat dalších zhruba 15 tun plastového odpadu. A to je pouze pár našich aktivit k udržitelnějšímu podnikání. Není nám totiž lhostejné, s jakým odpadem nakládáme a co se s ním následně děje. Veškerý materiál používaný pro výrobu našich obalů chceme mít do roku 2025 z obnovitelných, recyklovaných nebo certifikovaných (v případě papíru) zdrojů.

 

Proč nezavádíme alternativy například v podobě slámek?

Každý materiál, ze kterého je vyráběn obal pro naše použití, musí pocházet od důkladně prověřeného dodavatele. Vzhledem k tomu, že chceme zavádět smysluplné změny, které budou výhodné pro životní prostředí, je pro nás nesmírně důležité, aby suroviny pro výboru materiálu pocházely z udržitelného zemědělství. Před tím, než zavedeme alternativní obal na trh, si potřebujeme být jistí, z čeho a za jakých podmínek surovina respektive obal vznikl. Na jakých polích se surovina pěstovala, zda byla hnojena, kdo a v jakých podmínkách ji zpracovával a jaká je její uhlíková stopa. Pokud dodavatel splňuje veškeré naše požadavky na udržitelnost, musí nám být dále schopen dodávat velké objemy, ve výtečné kvalitě, konzistentně v čase.

Přihlášení k odběru newsletteru