McDonald's pomáhá českému školství a otevírá nový učební obor

2. říjen 2020

Společnost McDonald's ve spolupráci se Střední školou technickou a gastronomickou Blansko otevírá nový učební obor s možností zaměření na fastfoodovou gastronomii. Pomáhá tak zatraktivnit české učňovské školství, které usiluje o větší propojení s podniky.

Tříletý obor McDonald's otevírá ve spolupráci se SŠ TEGA Blansko. Klasický obor „Kuchař, číšník“ bude obohacen o odbornou placenou praxi v restauracích McDonald's v Brně. Fast food naučí žáky kromě klasických znalostí a dovedností také to, jak řídit lidi a provoz restaurace.

Všichni absolventi budou mít u McDonald's zajištěné pracovní místo, a to i v řadách nižšího a středního managementu provozoven. „Absolventi dostanou kromě výučního listu i certifikát Vedoucího směny, se kterým u nás mohou rovnou vést jednotlivé úseky jako kuchyň nebo servis,“ uvedla Eva Šimáková, supervizorka projektu ze společnosti McDonald's. „Certifikát jim pomůže i k získání práce v zahraničí,“ dodala.

Zájemci o studium se mohou hlásit již nyní, výuka začne od září příštího roku. Od začátku žáky čeká přibližně stejné množství praxe jako vzdělávání ve škole. „Novým zaměřením oboru rozšiřujeme možnosti našich žáků a obecně zvyšujeme zájem o učňovské školství, které je neprávem podceňované,“ řekl ředitel SŠ TEGA Blansko Pavel Dvořáček. „Bohužel čelíme celorepublikovému trendu poklesu zájmu o gastronomické obory v učňovském školství,“ poznamenal Dvořáček.

Do projektu se zapojili dva brněnští franšízanti McDonald's, Renata Baierová a Petr Štefek. „Na nové studenty se moc těšíme. Moje provozovna se poprvé zapojí do školních osnov. Jsem rád, že mohu být u toho, když soukromý sektor podpoří veřejné školství,“ komentuje Štefek.

Nový obor si v pilotní fázi vyzkouší 12 žáků. V budoucnu McDonald's zvažuje projekt rozšířit. Společnost celosvětově podporuje tisíce studentů, hlavně prostřednictvím své McDonald International Academy. „Do Česka přineseme příklady nejlepší praxe z výchovy gastronomických profesionálů,“ vysvětlila Eva Šimáková.

Projekt uvítalo i Sdružení učňovských zařízení ČR. „Větší spolupráce škol a podniků je naším dlouhodobým cílem. Jen touto cestou se vzdělávání přiblíží praxi a stoupne konkurenceschopnost absolventů na trhu práce,“ řekl k novému projektu František Mihulka, místopředseda a tiskový mluvčí Sdružení učňovských zařízení ČR.

Dny otevřených dveří TEGA Blansko:

13. 11., 9 – 16 hod

12. 12., 8 – 12 hod

13. 1.,12 – 18 hod

Přihlášení k odběru newsletteru