Dům Ronalda McDonalda, nadační fond

Společnost McDonald’s od roku 1974 zakládá po celém světě charitativní organizace sdružené pod hlavičkou Ronald McDonald House Charities. V současnosti pracují tyto organizace na naplňování identického poslání vyjádřeného sloganem „ABY RODINY MOHLY BÝT SPOLU“ v 63 zemích světa.

V České republice působí Nadační fond Dům Ronalda McDonalda (DRMcD) od roku 2002.

Průběžně shromažďuje prostředky na stavbu prvního domu pro rodiny dlouhodobě nemocných dětí, hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici v Motole. Dne 26. února 2019 podepsal nadační fond s touto nemocnicí smlouvy o výstavbě a provozu prvního Domu Ronalda McDonalda v České republice. V současnosti běží proces projektování a schvalování, následovat bude stavba, která by mohla být zahájena v průběhu roku 2020. Otevření domu je naplánováno na konec roku 2021. Služby domu budou pro rodiny malých pacientů zdarma.

Do doby, než bude první český dům Ronalda McDonalda stát, hradí Nadační fond DRMcD náklady na pobyt v ubytovně motolské nemocnice rodičům, kterým ubytování nehradí zdravotní pojišťovna. Ročně tuto pomoc využije více než 100 rodin. V roce 2018 se také podařilo ve spolupráci s motolskou nemocnicí modernizovat 14 pokojů na této ubytovně, formou nového vybavení dubovými postelemi s kvalitními matracemi a dalším nábytkem.

Nadační fond působí i mimo Prahu: V roce 2016 pomohl zrekonstruovat pokoje se sociálním zařízením a kuchyňkou pro společné ubytování nemocných dětí a rodičů na dětském oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku. V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně podporuje projekt „MaléMimi“, jehož cílem je vytvořit společné ubytování rodičů a předčasně narozených dětí. V roce 2018 financoval DRMcD modernizaci dvou pokojů na novorozeneckém oddělení nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

Společnost McDonald’s podporuje ve svých provozovnách sbírkové aktivity nadačního fondu DRMcD. Celoročně jsou ve všech restauracích k dispozici sbírkové kasičky a 2x za rok proběhnou i významnější sbírkové akce: V červnu po dobu 14 dní prodává McDonald’s nadační samolepky ve tvaru ruky a na konci listopadu pořádáme McHappy Day. Tento den věnuje McDonald’s 50% tržby z celostátního prodeje hranolek na činnost nadačního fondu a po dobu několika následujících týdnů prodává vykrajovátka na cukroví. Výtěžek z prodeje nadačních předmětů putuje přímo na výstavbu Domu Ronalda McDonalda v motolské nemocnici.

Zapojit se můžete i vy, je to velmi jednoduché: ve všech restauracích McDonald’s jsou sbírkové kasičky, kam můžete dát hotovost, nebo lze využít platebních kiosků, které nabízejí elektronickou variantu příspěvku. Děkujeme, že pomáháte s námi!